Co je diverzifikace investic a proč je důležitá?

Diverzifikace je zásadní předpoklad rozumného investování – a je lhostejné, jestli jde o portfolio globálního investičního fondu, nebo o investici drobného investora. Co to ale diverzifikace je?

Diverzifikace je rozdělení investované částky do různých druhů investičních nástrojů, abychom snížili investiční riziko spojené s možným poklesem hodnoty některého z investičních nástrojů.

Jak nejvhodněji investice diverzifikovat? Na to nelze přesně odpovědět, záleží na vašich konkrétních požadavcích a investičních cílech. Existují ale principy, které můžu všeobecně doporučit.

Jaké investiční příležitosti odpovídají vašim požadavkům?

Chcete, aby vaše finance vydělávaly, ale nechcete příliš riskovat, nebo je vaše předpokládané investiční období poměrně krátké? Zvolte investici do některého z konzervativních investičních fondů. Jejich portfolia jsou složená z velkého množství aktiv, čímž je zajištěná dostatečná míra diverzifikace. Ještě vhodnější varianta je mix různých fondů – garantovaných, dluhopisových nebo například nemovitostních.

Pokud preferujete vyšší výnosy a jste ochotní investovat své finance na dobu delší než pět let, můžete investovat i do akciových fondů. Nejvhodnější formou je fond investující globálně, abyste se vyhnuli riziku spojenému s ekonomickým útlumem určitého regionu nebo odvětví.

Vyšší částka může přinést vyšší výnosy

Při vyšší částce můžete své portfolio částečně složit přímo z investičních nástrojů, které pořizují do svého portfolia investiční fondy. Výhodou je úspora – neplatíte poplatky, které si fondy účtují. Vyšší investovaná částka minimálně v řádu milionů korun také umožňuje investovat do výnosově zajímavějších aktiv, než jaká jsou dostupná drobnějším investorům.

Před samotnou diverzifikací je nutné se zamyslet nad vašimi investičními cíli. Tedy nad plánovanou délkou investice, požadovanou výnosností, likviditou a dalšími faktory, které ovlivňují výběr investičních nástrojů. Pokud se necítíte v investicích dostatečně zkušení, raději zvolené investiční nástroje zkonzultujte s odborníky. Získáte cennou zpětnou vazbu, případně vám mohou pomoci najít vhodnější varianty, aby vaše portfolio bylo nejen dostatečně diverzifikované, ale aby také splnilo vaše výnosové očekávání.

Zajímá vás, co bychom vám poradili my? Napište nám, probereme s vámi vaše možnosti na nezávazné schůzce.