Kam investovat v roce 2019?

Loňskému roku z ekonomického hlediska dominovaly obchodní spory. Ty citelně ovlivnily globální ekonomiku, kvůli které řada významných zemí výrazně zpomalila tempo svého růstu. Některé z nich se dostaly až na hranici recese. Co v tomto ohledu přinese letošní rok?

Události roku 2019

V průběhu letošního roku by mělo pokračovat postupné zpomalování tempa růstu globální ekonomiky. Potvrzují to i snižující se odhady růstu od řady významných institucí – s touto prognózou přichází Mezinárodní měnový fond, Světová banka i ECB. Klíčovými událostmi pro pozornost investorů by však měla být dvě zásadní témata:

  • uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou
  • a to, jakým způsobem bude vyřešena dohoda o Brexitu.

Přestože na výkonnost ekonomiky může mít samozřejmě vliv celá řada faktorů, tyto dvě události budou pro rok 2019 bezpochyby nejdůležitější.

Dohoda mezi USA a Čínou

Podaří-li se dojednat podobu obchodní spolupráce mezi dvěma nejsilnějšími světovými ekonomikami, pomůže to zrychlit růst ekonomik nejen těchto dvou zemí, ale i celé Evropy. Dohoda posílí především ekonomický růst Německa, jehož hospodářství je významně navázáno na Čínu. A právě zvýšení německé ekonomické aktivity výrazně pomůže i růstu české ekonomiky. Opačný výsledek, tedy krach dohody, však pravděpodobně přispěje k další eskalaci obchodních sporů a tím i k vysokému riziku hospodářské recese řady zemí, včetně Itálie nebo Německa, což bychom z časovým posunem pocítili i v ČR.

Brexit

Vzhledem k zatvrzelému odmítání druhého referenda britskou premiérkou Theresou May v současnosti odborníci vnímají dvě nejpravděpodobnější varianty:

  • odklad odchodu Británie z EU
  • nebo tzv. tvrdý odchod bez dohody.

Odklad odchodu poskytne britské vládě čas k dalšímu jednání, je ovšem otázkou, zda to k něčemu povede. Naopak tvrdý odchod bez dohody bude znamenat rozsáhlý problém jak pro Británii, tak i země EU, pro něž je Británie důležitým partnerem. Vzhledem k velikosti tamního automobilového trhu a naší závislosti na něm by to byla citelná rána i pro českou ekonomiku.

Dopady na finanční trh

Eskalace obchodních sporů i tvrdý Brexit by měly za následek rychlou reakci finančních trhů a přinesly by výrazný pokles na akciových trzích. Vyšší ztráty by si připsaly zcela jistě i podnikové dluhopisy. Naopak z nejistoty by mohly minimálně na čas těžit státní dluhopisy „bezpečných“ zemí, jako jsou Německo či USA.

Po propadech trhů v minulých měsících je však počátek tohoto roku z pohledu investorů velmi optimistický, protože akciové trhy silně rostou. Až to vypadá, že investoři bezmezně věří kladnému výsledku obou klíčových událostí.

Kam tedy investovat v roce 2019?

Pro účely článku pominu spekulativní investice na akciových trzích a zaměřím se na to, kam by měl rozumný investor směrovat své finance, aby si připsal výnos na úrovni 3 až 6 % p.a. a neriskoval výraznou ztrátu v případě negativních událostí.

Tak jako v loňském roce by se investoři měli ve svých portfoliích opírat o alternativní aktiva, která jsou nezávislá na vývoji finančních trhů. V portfoliu by dále neměly chybět fondy zaměřené na české komerční nemovitosti. Důležité je však vybírat fondy, které investují do nemovitostí pronajatých minimálně na 5 až 10 let bonitním nájemcům, jako jsou například banky a nadnárodní společnosti. Zásadní roli hraje i fakt, zda má fond příjem z nájmu v české měně. Smysl dávají také podnikové dluhopisy. Z dluhopisů by však měly investoři preferovat krátkodobější dluhopisy kvalitních společností s historií a smysluplným podnikáním. Taková struktura portfolia v minulém roce fungovala a investoři do těchto aktiv si mohli připsat solidní zhodnocení. Podobné výsledky očekávám i v tomto roce.